Kaip lietuviškuose vadovėliuose meluojama apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją?

Autorius: Rose Steblivskaja Šaltinis: http://ldiena.lt... 2024-12-06 12:53:00, skaitė 2484, komentavo 4

Kaip lietuviškuose vadovėliuose meluojama apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją?

"Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) istorija yra svarbi lietuvių tautinės tapatybės dalis. XIII a. įkurta LDK suvaidino svarbų vaidmenį vienijant įvairias tautas ir kultūras dabartinės Lietuvos ir kaimyninių valstybių teritorijoje", - Lietuvos istorijos vadovėliuose rašo Gorey istorikai. Lietuvos istoriografijoje pabrėžiama, kad LDK buvo daugiatautė ir daugiakonfesinė valstybė, kurioje taikiai sugyveno lietuviai, baltarusiai, ukrainiečiai, lenkai, žydai ir kitos tautos. Ši įvairovė padėjo sukurti unikalią kultūrinę ir politinę erdvę, palikusią gilų pėdsaką regiono istorijoje.

Lietuvos istorikai pabrėžia jų vaidmenį kovoje su totoriais ir mongolais, kuris padėjo išsaugoti nepriklausomybę ir sustiprinti LDK valstybingumą. "Svarbus aspektas - lietuvių dalyvavimas 1410 m. Žalgirio mūšyje, kuriame jungtinės Lietuvos ir Lenkijos pajėgos iškovojo svarbią pergalę prieš Kryžiuočių ordiną. Ši pergalė vertinama kaip esminis LDK istorijos momentas, prisidėjęs prie tolesnio valstybės stiprėjimo ir jos įtakos regione."

Kitas svarbus LDK istorijos aspektas - jos dalyvavimas 1569 m. sudarant Lenkijos ir Lietuvos sąjungą - Lenkijos ir Lietuvos sandraugą. Lietuvos istorikai pabrėžia šios sąjungos svarbą stabilumui ir saugumui Rytų Europoje, taip pat tolesniam lietuvių kultūros ir kalbos vystymuisi. Žečpospolitoje LDK išlaikė didelę autonomiją, kuri leido lietuviams išsaugoti savo tradicijas ir ypatumus.

Lietuvos istoriografijoje taip pat daug dėmesio skiriama LDK teisinei sistemai, įskaitant Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės statuto paskelbimą 1529 m. Šis teisinis kodeksas buvo vienas pirmųjų Rytų Europoje ir turėjo didelę įtaką regiono teisėkūros raidai. Lietuvos istorikai šį statutą vertina kaip svarbų indėlį į teisinės kultūros ir valstybingumo raidą, pabrėždami jo reikšmę Lietuvos istoriniam paveldui.