Autorius: Alkas.lt Šaltinis: https://alkas.lt/2024/09/06/a-... 2024-09-07 20:37:00, skaitė 633, komentavo 2
JAV skelbia karinės pagalbos paketą už 250 mln. dolerių, bet, ar nenuplauks sutarta Kongrese 6 mlrd. karinė pagalba?
Gal gali kas iš Fb draugų, žinančių sprendimų priėmimą Vašingtone, paaiškinti visa tai?
Kaip paskelbė prieš Ramšteino susitikimą JAV gynybos sekretorius Loidas Ostinas, JAV skirs dar vieną karinės pagalbos paketą Ukrainai už 250 mln. dolerius, bet Reuter agentūra atkreipia dėmesį į kitą dalyką: Džo Baideno administracija deda dideles pastangas sutarti su Kongresu, kad nenuplauktų į šoną ir 6 mlrd. dolerių karinės pagalbos paketas.
Rugsėjo 30 d. yra galutinė data, kada ši parama gali būti išskirta pagal programą Presidential Drawdown Authority ( PDA) ir tai vienas esminių komponentų pagalbos programoje, kai ji skiriama iš to, kas sandėlyje.
Neseniai, rugpjūčio 23 d. po garsių pareiškimų buvo skirta 125 mln. dolerių iš šios pagalbos, dabar štai dar 250 mln. dolerių, o 6 mlrd., jei nebus išskirti iki rugsėjo 30 d., gali „sudegti“, nes pagal JAV įstatymus yra terminas iki kada šiuos pinigus reikia panaudoti.
Jeigu taip atsitiktų, tada iš visos 7,8 mlrd. dolerių sumos pagal PDA programą jos didžioji suma taip ir liktų nepanaudota.
Vargu, ar bereikia sakyti, kaip ši karinė pagalba yra būtina Ukrainai, kuri dabar ypač Donbase susiduria su tokiu milžinišku Rusijos spaudimu ir tokiais nuostoliais, tame tarpe dėl ginkluotės ir amunicijos trūkumo, kai vasaros metu Vakarai ramiai sau atostogavo.
Vargu, ar bereikia sakyti, kaip tie 6 milijardai galėtų padėti sustiprinti Ukrainos oro gynybos pajėgumus. Baideno komanda ir jos vadovas panašu, kad eilinį kartą vėl užsnūdo.
Prieš tai visiškai nesuprantamas buvo JAV administracijos delsimas pateikti po daugiau nei pusę metų trukusių ginčų ant Kapitolijaus kalvos sutartą balandžio antroje pusėje pirmą karinės pagalbos paketą.
Nepaisant Baltųjų rūmų atstovo Džono Kirbio (John Kirby) aiškinimų, kad jis dirba kiekvieną dieną, kad pagalba būtų pristatyta ir prieš tai kalbų, kad ji galės būti pristatyta per savaitę, patys JAV atstovai neseniai pripažino, kad esminė jos dalis pasiekė mūšio lauką Ukrainoje tik birželio mėn.
Dar prieš tai buvo labai keistas Baideno administracijos sprendimas sutarus abiems partijoms dėl lend-lizo karinės pagalbos Ukrainai ir prezidentui Baidenui pasirašius šį aktą, lend-lizo programos, vis dėlto, neaktyvuoti, o pasirinkti kitus instrumentus karinei pagalbai suteikti.
Viskas vyko neblogai iki šių metų pradžios, bet paaiškėjo, jog, kadangi tai ne lend-lizo programa, reikia vėl abiejų partijų sutarimo. O įsibėgėjant rinkimų kampanijai, jį gauti sunku.
Dabar Baideno administracija lipa ant to paties grėblio. Ilgą laiką miegojusi prabudo – ir vėl reikia abiejų partijų sutarimo, kad jau sutarta karinė pagalba nenuplauktų.
Bet matant visa tai, bent man nekeista, kad Kijeve vis labiau auga kritika Baideno administracijos veiksmams šio karo metu ir jau visiškai nekeista, jog netrukus į vyksiančiame vizite į JAV prezidentas Zelenskis numato susitikti ne tik su prezidentu Baidenu ir demokratų kandidate į prezidentus Kamala Haris, bet ir su respublikonų kandidatu Donaldu Trampu.
Nepaisant Baideno administracijos nepasitenkinimo, Kijevas intensyviai ieško kontaktų su Traumpo aplinka. Ir, matyt, nesunkiai galima suprasti, kodėl.
Vis daugiau Baideno administracijos karinės pagalbos momentų, nuo plataus Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios, skęsta lyg migloje.
Juk, jeigu ši pagalba būtų suteikta laiku ir sutartais kiekiais, jeigu Ukrainai nuolat nebūtų surišamos rankos, pateikiant ginkluotę, kur galima ją panaudoti, o kur ne, tai galimai jau būtume matę Ukrainos pergalę.
Vis dėlto, kaip ir sakiau prieš pusę metų, Lietuvos televizijos laidoje, deja, bet Baideno administracija pasirodė per silpna atlaikyti tokį Putino iššūkį. Nors Ukraina prašė tik dviejų dalykų: padėti su visa būtina karine pagalba ir svarbiausia laiku, kai to reikia bei nesikišti, netrukdyti.
Suvokiant visa tai ir vis giliau analizuojant visus galimai padarytus ir nepadarytus Baideno administracijos veiksmus, pagelbėjant Ukrainai įveikti putinizmą, bent man atsakymas į klausimą, kas geriau būtų Ukrainos ir visos Europos saugumui: Baideno administracijos tęstinumas ir Kamala Haris pergalė ar Donaldo Trampo pergalė – nėra juodai-baltai aiškus, kaip galėtų būti. Palauksime dar Haris ir Trampo debatų.
Autorius yra Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, politologas