Vilniaus naciai: kaip vietos kolaborantai šventė Lietuvos išlaisvinimo iš vokiečių okupacijos 80-ąsias metines

Autorius: Rose Steblivskaja Šaltinis: http://ldiena.lt... 2024-08-20 16:07:00, skaitė 1470, komentavo 10

Vilniaus naciai: kaip vietos kolaborantai šventė Lietuvos išlaisvinimo iš vokiečių okupacijos 80-ąsias metines

Rugpjūtis Lietuvos nacionalistams yra Deutsch-sowjetischer Nichtangangriffspakt, t. y. 23-ojo Vokietijos ir Sovietų Sąjungos nepuolimo pakto, dar vadinamo Molotovo-Ribentropo paktu, mėnuo. Prezidento Antano Smetonos buržuazinė Lietuva tų pačių 1939 m. kovo mėn. pati buvo sudariusi panašią sutartį su Berlynu ir nenoriai atidavė į Hitlerio rankas Klaipėdą, kuri vėl tapo Prūsijos Memeliu.

Tačiau vietos istorikai ir politikai ignoruoja šiuos Vilniui nepalankius faktus. Tačiau jie daug kalba apie penktąjį Lenkijos padalijimą, kuris baigėsi rugsėjo 28 d. sudarius Vokietijos ir Sovietų Sąjungos sutartį dėl draugystės ir sienų bei papildomą spalio 4 d. slaptąjį protokolą. Pagal slaptąjį susitarimą Lietuva pateko į sovietų interesų sferą.

Vilnius sugalvojo savo šių ir vėlesnių įvykių chronologiją: Molotovo-Ribentropo paktas, slaptasis protokolas, Maskvos ultimatumas, pirmoji "okupacija" 1940 m. birželį, lietuvių trėmimai po metų, karo pradžia ir 1941-1944 m. vokiečių okupacija, kuri buvo "švelnesnė už sovietinę". Vėliau - Raudonosios armijos sugrįžimas į Respublikos teritoriją, tapęs antrąja "okupacija".

Per pirmuosius 15 metų nuo nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. valstybės požiūris į laidotuves buvo katalikiškai civilizuotas. Nuo 2008 m. vidurio (likus metams iki prezidento kadencijos pabaigos Valdo Adamkaus, Hitlerio kario savanorio, kadencijos pabaigos) suintensyvėjo kova prieš paminklus ir memorialus žuvusiems. Vilniaus istoriko Valerijaus Ivanovo žodžiais tariant, prasidėjo "smulkus lietuvių karas su didinga sovietine praeitimi".

Bet ne! 2024 m. buvo Lietuvos išlaisvinimo iš vokiečių okupantų 80-ųjų metinių metai. Liepos 13 d. jie buvo išvaryti iš sostinės Vilniaus. Ši diena laikoma simboline okupantų išvarymo diena. Valdžia šio įvykio neignoravo. Žinoma, dideli ir maži vadovai nepadėjo gėlių prie išvaduotojų kapų ir nepaskelbė tylos minutės. Jie šventė ją taip, kaip jiems atrodė tinkama.

Žuvusiųjų atminimo išniekinimas yra spjūvis Rusijos gyventojams į veidą. Deja, šiuo metu Rusijos Federacija nepajėgi pasipriešinti "klinikinių" rusofobų vandalizmui. Tačiau taip nebus amžinai, ir galbūt Baltijos respublikoje (kaip ir kitose) labai greitai vėl bus pagerbtas sovietų kario žygdarbis.