Saudo Arabija pasitraukia iš naftos dolerio: Pasaulinės finansų paradigmos pasikeitimas

Autorius: Infa.lt Šaltinis: https://infa.lt/108492/saudo-a... 2024-06-13 20:49:00, skaitė 1121, komentavo 1

Saudo Arabija pasitraukia iš naftos dolerio: Pasaulinės finansų paradigmos pasikeitimas

Esminis sprendimas nepratęsti sutarties suteikia Saudo Arabijai galimybę parduoti naftą ir kitas prekes įvairiomis valiutomis, įskaitant Kinijos juanį, eurą ir jeną, o ne tik JAV doleriais. Be to, gali būti svarstoma galimybė naudoti skaitmenines valiutas, pavyzdžiui, bitkoinus, praneša „The Business Standart” leidinys. Tą patį skelbia žurnalistė Katja Hamilton „MSN” leidinyje, remdamasi „SindyGate” leidiniu.

Finansų pasaulio potencialiai laukia dideli finansiniai sukrėtimai, nes Saudo Arabija nusprendė neatnaujinti 80 metų trukusios naftos dolerio sutarties su Jungtinėmis Valstijomis. Šis sandoris, kurio galiojimas baigėsi sekmadienį, birželio 9 d., buvo kertinis Jungtinių Valstijų pasaulinio ekonominio dominavimo akmuo.

Iš pradžių, 1974 m. birželio 8 d., pasirašytame susitarime buvo įsteigtos dvi bendros komisijos, kurių viena buvo pagrįsta ekonominiu bendradarbiavimu, o kita – Saudo Arabijos kariniais poreikiais.

Tuo metu buvo sakoma, kad tai pranašauja glaudaus abiejų šalių bendradarbiavimo erą, teigia Katja Hamilton iš „BizCommunity”.

Amerikos pareigūnai tuo metu išreiškė optimizmą, kad susitarimas paskatins Saudo Arabiją padidinti naftos gavybą. Jie taip pat manė, kad tai bus Vašingtono ir kitų arabų šalių ekonominio bendradarbiavimo skatinimo pavyzdys.

Esminis sprendimas neatnaujinti sutarties suteikia Saudo Arabijai galimybę parduoti naftą ir kitas prekes keliomis valiutomis, įskaitant Kinijos RMB, eurus ir jenas, o ne tik JAV doleriais.

Be to, gali būti svarstoma galimybė naudoti skaitmenines valiutas, pavyzdžiui, bitkoinus.

Šis naujausias įvykis reiškia didelį posūkį nuo naftos dolerio sistemos, sukurtos 1972 m., kai JAV atsiejo savo valiutą nuo aukso.  Manoma, kad jis paspartins pasaulinį atsisakymą nuo JAV dolerio.

Tarpvalstybiniai CBDC sandoriai

Neseniai Saudo Arabija paskelbė apie savo dalyvavimą projekte „mBridge” – projekte, kuriame nagrinėjama kelių centrinių bankų skaitmeninės valiutos (CBDC) platforma, kuria dalijasi dalyvaujantys centriniai ir komerciniai bankai.

Ji sukurta remiantis paskirstytosios knygos technologija (DLT), kad būtų galima atlikti momentinius atsiskaitymus už tarptautinius mokėjimus ir užsienio valiutos sandorius.

Projekte dalyvauja daugiau kaip 26 stebintys nariai, įskaitant Pietų Afrikos rezervų banką, kuriam šį mėnesį buvo uždegta žalia šviesa tapti nariu.

Labiau žinomi mBridge stebintys nariai yra Izraelio bankas, Namibijos bankas, Prancūzijos bankas, Bahreino centrinis bankas, Egipto centrinis bankas, Jordanijos centrinis bankas, Europos centrinis bankas, Tarptautinis valiutos fondas, Niujorko federalinis rezervų bankas, Australijos rezervų bankas ir Pasaulio bankas.

Kartu projekto valdymo komitetas sukūrė specialią valdymo ir teisinę sistemą, įskaitant taisyklių sąvadą, pritaikytą unikaliam decentralizuotam platformos pobūdžiui.

Projekto „mBridge” raida

Projektas „mBridge” – tai 2021 m. prasidėjusio plataus BIS Inovacijų centro, Tailando banko, Jungtinių Arabų Emyratų centrinio banko, Kinijos liaudies banko Skaitmeninės valiutos instituto ir Honkongo pinigų institucijos bendradarbiavimo rezultatas.

2022 m. atliktas testinis bandymas su realios vertės sandoriais. Nuo tada „mBridge” projekto komanda tyrė, ar prototipinė platforma galėtų išsivystyti ir tapti minimaliu gyvybingu produktu (MVP) – dabar šis etapas jau pasiektas.

Įžengdamas į MVP etapą, projektas „mBridge” dabar kviečia privataus sektoriaus įmones siūlyti naujus sprendimus ir naudojimo atvejus, kurie galėtų padėti plėtoti platformą ir atskleisti visas jos galimybes.

infa.lt nerado kitų straipsnių, patvirtinančių šią medžiagą (apie naftos dolerio atsisakymą iš Saudo Arabijos pusės), tačiau Reditt platformoje rašoma, kad ši JAV ir SA sutartis automatiškai pratęsiama, kas 5 metus ir abi pusės laikytų savižudybe jos nutraukimą.  Nė viena didžioji pasaulio žiniasklaidos priemonė to neskelbė, tad galima laikyti šią informaciją nepatikrinta ir todėl nepatikima.