Autorius: Algimantas Lebionka Šaltinis: http://lebionka.blogspot.com/2... 2024-05-07 14:30:00, skaitė 1442, komentavo 2
ES Komisija oficialiai atšaukė anksčiau išduotą „AstraZeneca“ vakcinos COVID-19, vadinamos „Vaxzevria“, rinkodaros leidimą. Komisija priėmė kovo 27 d. priimtą, bet tik prieš kelias dienas paskelbtą įgyvendinimo sprendimą.
https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2024/20240327162288/dec_162288_en.pdf
Lietuvoje „AstraZeneca“ Covid-19 vakcina nuo 2021 m. buvo paskiepyta per 200 000 pacientų, tarp jų ir premjerė Ingrida Šimonytė.
„Atsižvelgiant į tai, kad atsirado daug veiksmingų vakcinų nuo naujų Covid-19 variantų, nebeliko paklausos vakcinai ‚Vaxzevria‘, todėl ji nebebuvo gaminama ir platinama“, - Italijos naujienų agentūrai „Adnkronos“ informavo „AstraZeneca“. Buvo tikimasi, kad ateityje nebus šios vakcinos paklausos, todėl bendrovė nusprendė panaikinti „Vaxzevria“ rinkodaros leidimą ES.
2021 m. sausio 29 d. „AstraZeneca“ iš Europos vaistų agentūros (EMA) gavo skubų rinkodaros leidimą. Leidimas buvo atnaujintas 2022 m. lapkritį, o tų pačių metų spalio pabaigoje vaistui buvo suteiktas standartinis rinkodaros leidimas.
68,8 mln. „AstraZeneca“ vakcinos dozių visoje Europoje
"Berliner Zeitung" rašoma, kad per šį laikotarpį vyresniems nei 18 metų ES piliečiams Europoje buvo suleista apie 68,8 mln. vakcinos „Vaxzevria“ dozių. Iš pradžių vakcina buvo reklamuojama kaip „saugi ir veiksminga“, tačiau akivaizdu, kad taip nebuvo. Netrukus po to, kai visoje Europoje prasidėjo vadinamosios skiepijimo kampanijos, padaugėjo pranešimų apie rimtus šalutinius vakcinos poveikius, tokius kaip sinusinių venų trombozė, t. y. kraujo krešuliai smegenyse, ypač jaunesniems žmonėms.
Italijoje didelį susirūpinimą sukėlė devyniolikmetės Camillos Canepa mirtis po skiepijimo vakcina „Vaxzevria“. Ją ištiko trombozė, kainavusi gyvybę. Netrukus po to Italijoje vakcina buvo skiepijami tik vyresni nei 60 metų žmonės, o galiausiai jos naudojimas buvo visiškai nutrauktas. Jos pavyzdžiu pasekė ir kitos Europos šalys. Šiandien „AstraZeneca“ vakcina niekur nebevartojama.
Plačiai nuskambėjo atvejis, kai apdovanojimą pelniusi BBC radijo laidų vedėja Lisa Shaw mirė dėl kraujo krešulių po to, kai jai buvo suleista Oksfordo/AstraZenecos COVID vakcina. 44 metų Lisa Shaw, praėjus savaitei po skiepo, kuris yra susijęs su kraujo krešėjimu, pradėjo kentėti "stiprius" galvos skausmus, o po kelių dienų, pasak artimųjų, sunkiai susirgo. BBC radijo stoties "Newcastle" laidų vedėja ir vieno vaiko motina mirė miesto Karališkojoje Viktorijos ligoninėje, kur buvo gydoma intensyviosios terapijos skyriuje dėl kraujo krešulių ir kraujavimo į galvą.
Jungtinėje Karalystėje jaunesniems nei 40 metų amžiaus asmenims buvo siūloma alternatyvi vakcina, gavus pranešimų apie itin retus kraujo krešulius smegenyse ir mažą trombocitų kiekį kraujyje.
ES Komisija sutartį su Didžiosios Britanijos ir Švedijos farmacijos bendrove sudarė 2021 m. sausio pabaigoje. Pagal šią sutartį valstybės narės įsipareigojo iš „AstraZeneca“ nupirkti 300 mln. vakcinos dozių su galimybe įsigyti dar 100 mln. dozių. 2021 m. bendrovė su „Vaxzevria“ generavo daugiau kaip 2 mlrd. eurų pardavimus.
Remiantis žiniasklaidos pranešimais, šiuo metu įmonei „AstraZeneca“ Londono Aukštajame teisme yra iškelta kolektyvinio ieškinio byla. Dabar gamintojas pripažino anksčiau neįvardytą žalingą šalutinį „Vaxzevria“ poveikį: „Labai retais atvejais jis gali sukelti TTS“, - teismo dokumentus cituoja „Telegraph“. Tai vadinamas trombozės su trombocitopenija sindromas, dėl kurio gali susidaryti kraujo krešulių smegenų ar pilvo kraujagyslėse, taip pat apskritai sumažėti trombocitų skaičius.