Liberalai: akmens amžius baigėsi ne todėl, kad baigėsi akmenys – prasiveržia tvari elektra

Autorius: Ekspertai.eu Šaltinis: https://ekspertai.eu/liberalai... 2022-04-27 01:32:00, skaitė 169, komentavo 5

Liberalai: akmens amžius baigėsi ne todėl, kad baigėsi akmenys – prasiveržia tvari elektra

S. Gentvilas.

Balandžio 26 d. Seimas po pateikimo pritarė didžiuliam tvarios energijos proveržio paketui, kuriuo šalinamos perteklinės kliūtys alternatyvios energetikos plėtrai, kartu gyventojams užtikrinant ne tik už rusišką pigesnį, švaresnį ir saugesnį energijos tiekimą, o ir tiesioginį uždarbį tais atvejais, kai saulės ar vėjo elektrinė pastatoma gyventojų kaimynystėje. Apie tai skelbiama liberalų pranešime visuomenei „„Tvarios elektros proveržis užtikrins ir tiesiogines pajamas bendruomenėms“.

„Pasieksime atsinaujinančių išteklių energijos proveržį, kuris ypač svarbus dabar, vaduojantis nuo Rusijos priklausomybės. Štai maždaug 700 MW galios elektrinių parkas Baltijos jūroje užtikrintų iki ketvirtadalio Lietuvos elektros energijos poreikio. Vadinasi, pridėję kitus tris ateityje numatomus statyti jūrinio vėjo parkus ir iš saulės parkų išgaunamą elektrą, galėsime pasigaminti energijos ne tik sau, bet ir eksportui“, - išaaiškino Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Romualdas Vaitkus, Aplinkos apsaugos komiteto, Energetikos ir darnios plėtros komisijos narys.

Vienas Elektros energetikos įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų projekto bendraautorių, aplinkos ministras, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas teigia, kad proveržio paketas iš esmės liberalizuos saulės, vėjo, biodujų energijos panaudojimą Lietuvoje.

„Akmens amžius baigėsi ne todėl, kad baigėsi akmenys, taip ir naftos amžius baigsis ne todėl, kad ją galutinai išsiurbėme. Baigsis todėl, kad atsinaujinanti energetika pakeis anglį, naftą ir dujas. Atsinaujinanti energetika jau dabar pigesnė už iškastinį kurą, todėl telkiame visas pajėgas jai diegti“, - atskleidė S. Gentvilas.

Keičiant penkis atsinaujinančią energetiką reglamentuojančius įstatymus, įvardijama konkreti nauda žmonėms. .

Atliekant poveikio aplinkai vertinimą, įvardijami konkretūs reikalavimai vėjo elektrinių statybai jūroje ir atstumas sausumoje, pavyzdžiui, nuo „Natura 2000“ paukščių apsaugai svarbių teritorijų, užtat nebereikės vertinti jų poveikio kraštovaizdžiui.

Taip pat nebereikės vėjo elektrinėms taikyti sanitarinių apsaugos zonų, tačiau taikomas atstumo reikalavimas (vėjo elektrinės stiebo aukštis padaugintas iš 4) nuo gyvenamųjų ir įvairių viešųjų objektų. Tiesa, tokių pastatų savininkams ir naudotojams neprieštaraujant, vėjo elektrinės galėtų būti statomos netgi arčiau.

Vyriausybės programoje užsibrėžta iki 2025 m. įrengti bent 1,2 GW galios įrengtų vėjo elektrinių ir 1 GW galios saulės elektrinių tinklą. Vėjo elektros instaliacijos projektiniai pajėgumai jau dabar viršija šį tikslą.