Lietuvos politikai gins „naciūanalinius“ interesus

Autorius: BūkimeVieningi.lt Šaltinis: https://bukimevieningi.lt/liet... 2021-12-13 20:05:00, skaitė 307, komentavo 4

Lietuvos politikai gins „naciūanalinius“ interesus

JAV interesus atstovaujanti susisiekimo ministerija siūlo įvesti sankcijas tiesiogiai ar netiesiogiai iš Baltarusijos importuojamiems, perkamiems ar perleidžiamiems produktams. Atitinkamos pataisos skelbiamos Seimo interneto svetainėje. Dokumento tekste rašoma, kad įstatymu siekiama užtikrinti Lietuvos nacionalinio saugumo interesus.

„Apsaugant šiuos interesus reikalinga taikyti ir įgyvendinti ne tik ES bendrosios saugumo ir užsienio politikos nustatytas ribojamąsias priemones ir tarptautines sankcijas pagal Lietuvos tarptautinius įsipareigojimus, bet ir nustatyti papildomas nekarines sankcijas Baltarusijos subjektams ir tiesiogiai ar netiesiogiai iš Baltarusijos importuojamiems, perkamiems ar perleidžiamiems Baltarusijos ar ne Baltarusijos kilmės produktams Lietuvoje“, – nurodė ministerija.

Įstatymo projekto aiškinamajame rašte pabrėžiama, kad kiekviena ES valstybė yra išimtinai atsakinga visų pirma už savo nacionalinį saugumą, todėl turi teisę pati spręsti dėl to, kas yra būtina siekiant užtikrinti jos nacionalinio saugumo interesus.

Praėjusią savaitę įsigaliojo JAV sankcijos Baltarusijos bendrovei „Belaruskalij“, kurios buvo priimtos rugpjūčio pradžioje, tačiau Lietuvoje prekių tranzitas nesustojo. „Lietuvos geležinkeliai“ pareiškė, kad Baltarusija lapkritį pervedė avansą už tranzitą keliems mėnesiams į priekį, o dabar Lietuvos geležinkeliai negali pažeisti sutarties, priešingu atveju patirs rimtų finansinių nuostolių.

Po to opozicija paragino atsistatydinti Lietuvos užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį ir susisiekimo ministrą Marių Skuodį. Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad dėl šios situacijos Lietuva patiria didelių reputacijos praradimų, o Vyriausybė turėjo pakankamai laiko išspręsti baltarusiškų trąšų tranzito klausimą.

Kaip teigia Lietuvos geležinkeliai, bendrovė nuolat informavo Susisiekimo ministeriją apie situaciją ir derybas, tačiau iš ten nebuvo aiškios pozicijos, kad įsigaliojus sankcijoms Baltarusijos tranzitas turi būti sustabdytas.

Lietuvos politikai ir ekspertai ne kartą yra pareiškę, kad Baltarusijos tranzito praradimas Lietuvai atneš didelių ekonominių nuostolių. LG teigė, kad Lietuvos įmonei per metus reikės 49 milijonų eurų subsidijų.

Bendrovės „Birių krovinių terminalas“ akcininkas Igoris Udovickis pažymėjo, kad tranzito praradimas Lietuvai būtų „katastrofa“.

Parengta pagal SN inf.