Siūloma leisti steigti politinę partiją ir ES piliečiams, gyvenantiems Lietuvoje

Autorius: Alkas.lt Šaltinis: https://alkas.lt/2021/04/07/si... 2021-04-08 08:36:00, skaitė 585, komentavo 1

Siūloma leisti steigti politinę partiją ir ES piliečiams, gyvenantiems Lietuvoje

Balandžio 7 d. Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos pasiūlymui sudaryti galimybę politinę partiją steigti ir ES piliečiams, gyvenantiems Lietuvoje. Dabar tokią teisę turi tik Lietuvos piliečiai.

Pasak teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos, Lietuva turi užtikrinti Lietuvoje gyvenančių ES piliečių teises ir į nacionalinę teisę įtraukti ES standartus atitinkančias tarptautines nuostatas.

„Turime visapusiškai užtikrinti ES šalių narių piliečių lygias teisines galimybes kartu su Lietuvos piliečiais pasinaudoti savo teise dalyvauti politinėje veikloje, partijų infrastruktūros teikiamais įrankiais: steigti politines partijas, rinkimų metu būti išrinktiems į Europos Parlamentą arba vietos savivaldos tarybas“, – akcentuoja E. Dobrovolska.

Evelina Dobrovolska | Alkas.lt ekrano nuotr.
Evelina Dobrovolska | Alkas.lt ekrano nuotr.

Teisingumo ministerija siūlo, kad ES pilietis, Lietuvoje gyvenantis ne mažiau kaip 6 mėnesius ir sulaukęs 18 metų, galėtų steigti politinę partiją. Tačiau šis siūlymas neturi įtakos tam, jog ES pilietis, gyvenantis Lietuvoje, negali būti renkamas LR Seimo nariu ar Prezidentu.

Pagal galiojantį teisinį reguliavimą, šiuo metu kitų Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai negali būti politinių partijų steigėjais Lietuvoje.

Nuo 2019 m. sausio mėn. ES valstybių narių piliečiams, įgijusiems teisę gyventi Lietuvoje ir čia gyvenantiems ne mažiau kaip šešis mėnesius, yra sudaryta galimybė tapti politinės partijos nariais.

Politinių partijų steigimas ir buvimas politinės partijos nariu ES piliečiams nėra ribojami Belgijoje, Danijoje, Švedijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje, Bulgarijoje bei kitose ES šalyse narėse.

Šiems Politinių partijų įstatymo pakeitimams dar turės pritarti Seimas.