Pandemijos laikotarpiu tik kas antras širdies ir kraujagyslių ligomis sergantis asmuo patenka pas gydytoją

Autorius: Alkas.lt Šaltinis: http://alkas.lt/2020/11/20/pan... 2020-11-20 14:30:00, skaitė 171, komentavo 3

Pandemijos laikotarpiu tik kas antras širdies ir kraujagyslių ligomis sergantis asmuo patenka pas gydytoją

Širdies ir kraujagyslių ligos | zenpr.lt nuotr.

2019 m. daugiau nei pusės visų mirčių priežastis Lietuvoje buvo širdies ir kraujagyslių ligos. Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai, tyrinėjantys, kokį poveikį COVID-19 pandemija galėjo sukelti neužsikrėtusių asmenų sveikatai, jų sergamumui ir mirtingumui, pastebi, kad širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems ligoniams per pirmąją viruso bangą asmens sveikatos priežiūros paslaugų buvo suteikta daug mažiau.

„Šiuo metu VU tyrėjų komanda įgyvendina mokslinį projektą „COVID-19 pandemijos įtaka žmogaus ir visuomenės sveikatai bei sveikatos apsaugos sistemos veikimui: kraujotakos sistemos ligų atvejo analizė“. Įgyvendindami šį projektą palyginome 2019 ir 2020 metus ir pastebėjome, kad

šių metų balandžio bei gegužės mėnesiais tik kas antras širdies ir kraujagyslių ligomis sergantis ligonis galėjo patekti pas jiems reikalingą gydytoją. Balandžio mėnesį nustatytas 56 proc., o gegužės mėnesį – 45 proc. mažėjimas“, – teigia projekto vadovas, VU Medicinos fakulteto profesorius Giedrius Davidavičius.

Tarpiniai tyrimo rezultatai rodo, kad 2020 m. balandį asmenų, kuriems suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, sumažėjo 50 proc., iki 71 proc. krito antrinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas, o tretinio lygio – net iki 86 proc. Be to, 2020 m. kovo-gegužės mėnesiais nustatytas ir 22-32 proc. mažesnis ligonių apsilankymų pas gydytojus skaičius, kai apsilankymo priežastis buvo būtinoji pagalba širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems ligoniams.

„Lietuvos mokslų tarybos finansuojamam tyrimui atlikti suburta žinovų komanda analizuoja ir tiria surinktus duomenis, vertina dėl įvesto karantino galimai patirtą ekonominę-socialinę žalą ir poveikį gydomo namuose bei gydomo ligoninėse asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimui ligoniams, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis.

Remdamiesi galutiniais įgyvendinamo projekto rezultatais, kuriuos žadame turėti gruodžio mėn., pateiksime moksliniais tyrimais grįstas išvadas ir patarimus, kurie prisidėtų prie padarinių, kovojant su šia krize, švelninimo“, – tvirtina prof. G. Davidavičius.