Autorius: Aleksandras Chrolenko Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-07-18 13:59:00, skaitė 1338, komentavo 3
Naikintuvams MiG-31 darbo netrūksta — Vakarų šalys kas savaitę vykdo žvalgybą, tikrina Rusijos oro sienas. Liepos 14 dieną virš Barenco ir Juodosios jūros vandenų buvo aptikti objektai, skraidantys Rusijos Federacijos valstybinės sienos kryptimi. Norėdami nustatyti ir perimti taikinius, į dangų pakilo kovotojai iš Šiaurės laivyno ir Pietų karinės apygardos oro gynybos tarnybų.
Anksčiau (liepos 11 dieną) JAV žvalgybinis lėktuvas RC-135 priartėjo prie Rusijos valstybinės sienos virš Japonijos jūros neutraliųjų vandenų. Rusijos Federacijos sienų neleido pažeisti veiksmingas lėktuvų MiG-31 ir Su-35 duetas.
Amerikos ekspertai MiG-31 vadina "geriausiu Rusijos oro pajėgų medžiotoju" ir atidžiai analizuoja jo kovines galimybes. "Military Watch" analitikai pripažįsta, kad rusų MiG-31 yra sunkiausias ir greičiausias moderniausias naikintuvas-perėmėjas pasaulyje. Bet, ko gero, tai nėra svarbiausia.
Specializuoti leidiniai Vakaruose reguliariai skelbia "Foxhunter" (taip NATO vadina MiG-31) apžvalgas. Žurnalas "Military Watch" pažymi: nė vienas pasaulyje naikintuvas-perėmėjas nesugeba operatyviai sulaikyti ir sunaikinti greičiausią priešą, taip pat balistines ir sparnuotąsias raketas, erdvėlaivius. MiG su viršgarsinėmis raketomis per kelias minutes gali pakilti iš aerodromo ir smogti į priešo lėktuvnešius, karinius įrenginius, valdymo postus (skristi be kuro papildymo — iki 3000 km). Trys ar keturi naikintuvai MiG-31 sugeba valdyti 1000 km ilgio oro erdvę priekyje ir 300 km vertikale.
MiG-31BM aptinka taikinius nuo 160 km iki 320 km atstumu (atsižvelgiant į versiją), esant mažam, vidutiniam ir dideliam aukščiui. Kovinis lėktuvas automatiškai lydi iki 10 taikinių ir pasirenka keturis–šešis prioritetus — tuo pat metu sunaikinti iki 200 km ar net 300 km atstumu esantį taikinį su valdomomis raketomis R-33 ir R-37.
Pavyzdžiui, MiG-31M ir MiG-31BM gali sustabdyti iki šešių raketų R-33S. Tai reiškia, kad vienu metu gali būti sunaikinta iki šešių taikinių.
"Military Watch" duomenimis, MiG-3 sukurta raketa "oras–oras" gali smogti AWACS orlaiviams, valdymo postams ir tanklaiviams 400 km atstumu. MiG-31 taip pat turi vidutinio ir trumpojo nuotolio valdomąsias raketas, patobulintas priešlaivines raketas "oras–paviršius" (AS-17 "Krypton" pagal NATO klasifikaciją), kurios gali suduoti pražūtingus smūgius į žemės ir paviršiaus taikinius iki 250 km nuotolyje. Aviacijos kompleksas "Kinžal" su viršgarsine raketa daro visas esamas ir perspektyvias potencialaus priešo oro gynybos sistemas skaidrias ir siekia tikslus iki 2000 km atstumu. Kovinė transporto priemonė gali atlaikyti aktyvius ir pasyvius radijo trukdžius. Neatsitiktinai naikintuvai MiG-31 JAV yra laikomi ypač pavojingais jau kilimo metu.
Logiška manyti, kad JAV oro pajėgos turi laikytis atsargumo ir prie Kazachstano Respublikos sienų. Remiantis "Military Watch" duomenimis, Kazachstano oro pajėgos turi 32 sunkiasvorius perėmėjus, kurie yra naikintuvų aviacijos pagrindas, kartu su naikintuvais Su-27 ir Su-30SM. Dalis Kazachstano MiG-31 patobulinti iki MiG-31BM lygio, be R-33 raketų papildomai aprūpinti raketomis R-77.
Atkreipiame dėmesį, kad su visais ypatumais 2000-ųjų pradžioje MiG-31 naikintuvo eksporto versija kainavo apie 35 milijonus dolerių, palyginti nebrangiai. Manoma, kad šis orlaivis gali smarkiai paplisti tarptautinėje ginklų rinkoje, tačiau Rusija patiki MiG-31 ne kiekvienam sąjungininkui ar partneriui.
Per visą eksploatacijos laikotarpį naikintuvas-perėmėjas buvo kelis kartus modernizuotas, patobulintas dizainas, integruota moderni įranga ir galingesni ginklai. Dėl to MiG-31BM efektyvumas, palyginti su MiG-31, padidėjo daugiau nei dvigubai. Nors vėlyvuoju TSRS laikotarpiu iš MiG-31 suformuotas aviacijos pulkas buvo laikomas oro gynybos specialiosiomis pajėgomis (orlaivis buvo pradėtas naudoti 1981 metais). Naikintuvai-perėmėjai netgi buvo dislokuoti Prano Juozapo Žemės ledo aerodrome.
Anot britų žurnalo "Air Forces Monthly", po modernizacijos žymiai padidintas MiG-31 efektyvumas dėl naujų radaro režimų ir naujų raketų naudojimo. Atnaujinta "Zaslon-AM" priešgaisrinės kontrolės sistema su nauju procesoriumi pakeitė senąjį "Argon-15A", atnaujinto radaro naikintuvo taikinių aptikimo nuotolis siekė 130 mylių (209 km), buvo galima sekti iki 24 oro taikinių. Kad ir kaip būtų, modernizuotas naikintuvas MiG-31BM šiandien yra nepasiekiamas technologinis pikas labiausiai išsivysčiusiose pasaulio šalyse. Pavyzdžiui, Pentagonas ir "Boeing" liepos 14 dieną pasirašė modernizuotų naikintuvų F-15EX, tariamai sunkiausių ir greičiausių pasaulyje, gamybos sutartį. Deklaruojamas greitis yra iki 3 Machų, o kovinė apkrova yra iki 3,2 t ir galimybė paleisti višgarsines iki 7 metrų ilgio raketas (raketų dar nėra).
Tačiau maksimalus rusiškojo MiG-31BM greitis iš tikrųjų jau yra 3 Machai. Naudingoji kovinė apkrova — iki 5 tonų, kilimo svoris iki 46,7 tonos. Atlaikyti ilgalaikes dinamines ir temperatūrines apkrovas jam leidžia tvirtas korpusas, kurį sudaro 50 % plieno, 33 % aliuminio lydinių ir 16 % titano.
Amerikiečiai akivaizdžiai bando "pasivyti" Rusijos praėjusio amžiaus pabaigos technologijas. Tuo tarpu Rusijos Federacija jau ne pirmus metus kuria perspektyvią MiG-41 tolimojo perėmimo sistemą, ir tai bus vertas naikintuvo MiG-31 įpėdinis, galintis atlikti užduotis artimajame kosmose.
Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.