Ar koronovirusas paveiks politikų mentalitetą?

Autorius: Algis Januška Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-04-05 09:45:00, skaitė 1132, komentavo 3

Ar koronovirusas paveiks politikų mentalitetą?

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai. O Lietuvą? Pandemijos tikrąsias pasekmes dar sunku įsivaizduoti

Virusas sutrikdė sveikatą, aukštyn kojomis apvertė situaciją šalies ūkyje ir parodė valdžios kompetencijas ir nekompetencijas. Tačiau ir tai dar ne pabaiga. Neišvengsime negrįžtamų politinių bei socialinių lūžių, kurių pasekmes pajusime žymiai vėliau.

Pasikeis ir tai, kaip mes suvokiame save aplinkoje, bendraudami su kitais žmonėmis. Įskaitant ir politinius oponentus.

Dabar jau žinome, kad daiktų lietimas, buvimas su kitais žmonėmis, kvėpavimas oru uždaroje erdvėje yra pavojingas. Kaip greitai šis supratimas sumažės, priklausys nuo konkrečių žmonių. Tačiau tai niekuomet visiškai neišnyks iš sąmonės ir pasąmonės. Iš tautos atminties.

Tačiau gali būti ir taip, kad padidės solidarumas. Teoriškai. Tam yra rimtų priežasčių: žmonės, susidūrę su bendru priešu, paprastai nebegalvoja apie tarpusavio skirtumus ir nukreipia visą energiją įveikiant bendrus sunkumus. Tokios didelės visuomenę sukrečiančios permainos gali pakeisti ir iki tol dominavusius politinius įpročius. Galėtų pakeisti. Galėjo pakeisti. Teoriškai. O praktiškai?

Cinizmas siekiant politinės naudos netgi koronaviruso krizės sąskaita — tuo vieni kitus dabar kaltina valdantieji ir opozicija Seimui neįstengus susitarti, kad būtų padidinti atlyginimai medikams.

Tėvynės sąjunga — Lietuvos krikščionys demokratai ir juos palaikę liberalai staiga panoro aplenkti valdančiuosius dosnumu gydytojams — prieš lemiamus balsavimus pateikė įstatymų pataisas, numatančias, kad 50 proc. atlyginimo priedas per karantiną būtų visiems medikams, o tiems, kurie tiesiogiai susiduria su pandemija, — nuo 100 iki 150 proc.

Tuo metu pagal Sveikatos reikalų komiteto pateiktą projektą, medikams, dirbantiems su ypač pavojingomis infekcijomis ir jų židiniuose, būtų mokami nuo 50 iki 100 proc. algų priedai.

Valstiečiai nesugebėjo suvaldyti padėties Seimo posėdžių salėje ir atmesti "dosniosios" konservatorių pataisos, kuriai Seimas pritarė dviem balsavimais.

Galiausiai valdantiesiems valstiečiams, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos bei "socialdarbiečių" atstovams beliko tiesiog ištraukti balsavimo korteles ir nebedalyvauti balsavime, šitaip sugriaunant kvorumą, kuriam reikia mažiausiai 71 Seimo nario.

"Posėdis ir balsavimas virto tikru pabandymu šią krizės akimirką supriešinti visus: valstybę, medikus, pacientus ir sukelti realią grėsmę. Jūs norite išprovokuoti medikus savo visais išsidirbinėjimais, kad jie realiai patikėtų jūsų visomis šiomis spekuliacijomis ir mestų darbą, ar ne?" — pakeltu tonu klausė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

"Tai aš norėčiau, kad jūs ir atsidurtumėte tokioje vietoje, kai medikai atsisakys savo darbą dirbti", — tokį palinkėjimą susirgti opozicijai palinkėjo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

"Man be emocijų sunku kalbėti, tai antradienio fiasko parlamente, kitaip to nepavadinsi, nesugebant susitarti, kas medikams pažadėta, padidinti atlyginimus. Kartais susidaro įspūdis, jog tarp žmonių paplitęs įsitikinimas, kad politika — bjaurus reikalas, kad parlamentas — tokia institucija, kuria pasitikėti neverta, buvo padaryta taip, kad tokia nuomonė toliau įsitvirtintų visuomenės sąmonėje", — pasibjaurėjo ir Jo Ekscelencija Gitanas Nausėda.

"Politikavimas pačia blogiausia to žodžio prasme, ir man visiškai neįdomu, kas dėl vakarykščio fiasko kaltas: ar dešinieji, ar kairieji, ar viršutiniai, ar apatiniai. Kalti visi, nes sprendimas nepriimtas", — išrėžė prezidentas Gitanas Nausėda.

Tuo metu socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas laikėsi savo tradicinės viešųjų ryšių strategijos — kaltinti valstiečius ir konservatorius dėl neracionalaus tarpusavio karo: "Kol nesusitarsime, nėra prasmės rengti posėdžių, kur, tikėtina, vėl bus sprendžiami atskirų partijų rinkimų klausimai. Mes nesiruošiame tame rinkimų šou dalyvauti, kur kai kurie politikai skelbs, kaip vieni kitais šlykštisi".

Galbūt ši pandemija dar privers politikus suprasti savo laikinumą Žemėje ir nebesišlykštėti vieni kitais.

Ketvirtadienio pavakarę premjeras Saulius Skvernelis pranešė apie sprendimą kelti medikams atlyginimus.

"Nėra ko laukti. Iššūkiai ir grėsmės verčia priimti greitus sprendimus. Ką tik priėmėme sprendimą didinti medikų atlyginimus. Ne priedus — ATLYGINIMUS. Tai buvo suplanuota daryti nuo rugsėjo 1 dienos. Su finansų ir sveikatos apsaugos ministrais sutarėme, kad algas medikams keliame jau nuo balandžio pradžios", — žinutėje socialiniame tinkle paskelbė premjeras.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

Koronavirusas Lietuvoje
Koronavirusas Lietuvoje