Norima padidinti minimalų darbo užmokestį

Autorius: SputnikNews.lt Šaltinis: https://sputniknews.lt/satires... 2018-10-03 09:33:26, skaitė 421, komentavo 1

Norima padidinti minimalų darbo užmokestį

Vyriausybės, profesinių sąjungų ir darbdavių-verslininkų trišalė taryba pradeda naują debatų dėl minimalaus darbo užmokesčio Lietuvoje ratą

 Profesinių sąjungų lyderiai siūlo vieną kartą padidinti MMA 50 eurų, o darbdaviai nori apsiriboti 20 eurų. Kiek numatomas padidėjimas pagerins paprastų žmonių gyvenimus Lietuvoje?

— Rimantai, paskolink 20 eurų iki algos. Gėlių sūnui  reikia nupirkti rugsėjo 1-ajai, būtina įsigyti naują sportinį kostiumą iki mokslo metų pradžios. Per vasarą jis išaugo tiek, kad visiškai turės atnaujinti savo drabužių spintą. Vaikai — brangus malonumas. Jei aš 5-6 metus vilkiu striukę ar kostiumą, mano sūnus, kuriam žiemą sukaks 14 metų, kas dvejus metus turi atnaujinti drabužius. Jis auga labai greitai. Be to, paradoksas —  vaikų drabužiai, kuriems reikia mažiau medžiagos, brangesni negu suaugusiųjų.

— Na, mažai tikėtina, kad 20 eurų tau pakaks ir gėlėms, ir kostiumui. Imk 50 eurų. Grąžinsi po algos. Ar girdėjai, kad nuo Naujųjų Metų mums, valstybės tarnautojams, žada perskaičiuoti sumą, susijusią su minimaliu darbo užmokesčiu? 

— Na, nesitikėk, kad tai kažkaip turės įtakos ir mūsų minimalaus darbo užmokesčio padidėjimui. Galų gale, naujajame Darbo kodekse, kuris praėjusiais metais buvo priimtas su skandalais, aiškiai parašyta, kad minimalus darbo užmokestis mokamas tik už nekvalifikuotą darbą. O pas mus dauguma specialistų gauna tik už 10-20 eurų daugiau nei minimalų atlyginimą, o kartais net ir mažiau. Taigi, ne faktas, kad nuo 2019 metų mes gausime padidintą, nors ir minimaliai, atlyginimą.

— Bet aš noriu tikėti tuo. Net jei minimalus darbo užmokestis bus padidintas iki 450 eurų, tai nepadės mums praturtėti. Augančios kainos ir infliacija atliks savo darbą. Pavyzdžiui, mano tėvai kaime  malkoms ir briketams praėjusių metų žiemą išleido 300 eurų, o šiais metais jau turėjo sumokėti 350 eurų. Ir atsimink, kiek benzinas ir dyzelinas kainavo prieš metus. Taigi paaiškėja, kad net jei minimalus darbo užmokestis bus padidintas 50 eurų, paprastų lietuvių gyvenimai nepagerės. Kai tik vidutinis žmogaus kišenėje turės papildomų 10 centų, prekybininkai ir bankininkai greitai suras būdų, kaip pašalinti šį perteklių. Kaip mes gyvenome su tavimi "nuo atlyginimo iki atlyginimo", taip mes ir gyvensime, net jei minimalus darbo užmokestis bus tūkstantis eurų.

— Tu teisus, mano sesuo su vyru gyvena ir dirba dabar Norvegijoje. Atrodo, kad jų atlyginimai yra didesni nei mūsų tris ar keturis kartus, tačiau kainos yra tokios, kad ohoho.

— ES šalys kaip tik ir skiriasi kainomis ir minimaliu darbo užmokesčiu. Bet aš abejoju, kad greitai pasieksime  Vokietijos ar Italijos gyvenimo lygį. Taigi, Angela Merkel jau mums sakė, kad Europa turėtų judėti "dviem greičiais". Daugiau pažengusios ir turtingos šalys kels gyvenimo lygį greičiau, o mes — posovietinės sostinės šalys — lėčiau. Taigi, mažai tikėtina, kad mes kada nors pasivysime juos. Mūsų likimas — dirbti senosiose Vakarų šalyse. O ukrainiečiai ir baltarusiai atvyks dirbti pas mus, nes jiems mūsų 400 eurų minimalus atlyginimas jau yra dideli pinigai.