Šveicarija atsisako euro

Autorius: Sarmatas.lt Šaltinis: http://www.sarmatas.lt/01/svei... 2015-01-19 08:36:30, skaitė 5300, komentavo 0

Šveicarija atsisako euro

Šveicarijos nacionalinis bankas (SNB) šiandieną (straipsnis rašytas 2015 metų sausio 15d. – vert.past.) nusprendė atsisakyti euro minimalaus kurso 1,20. Sensacingas sprendimas, laikomas bomba tarptautinėse valiutų rinkose. Daugiau nei trejus metus SNB darė viską, kas įmanoma, remdamas eurą. Siekiant išsaugoti bendrąją valiutą nuo jos kurso kritimo, teko pirkti milžinišką kalną eurų, tačiau tai nedavė jokių rezultatų. Per pastaruosius šešis mėnesius euro vertė dolerio atžvilgiu vis labiau krito. Nors SNB Valdyba nepripažįsta, jog euro kritimas buvo nesustabdomas, jo kurso palaikymas SNB tapo per brangus. Po šio pranešimo, euras per kelias sekundes nukrito beveik iki 1 CHF arba atvirkščiai: Šveicarijos frankas išaugo daugiau nei 15 proc. €uro ir JAV dolerio atžvilgiu.

Šveicarijos frankas vėl gali rodyti savo galią
Šveicarijos frankas vėl gali rodyti savo galią

Šiandienos staigus euro kurso kritimas rodo, kokia stipri buvo Šveicarijos parama. Dabar, kai parama dingo ir euro kursas krito, matome tikrąją jo vertę. Bet svarbiausia – tuo reikia apkaltinti Šveicariją. Taip, ypatingai Vokietijos politikai ir jos žiniasklaida Šveicariją nuolat drabsto purvais. Nei karto nebuvo padėkota už pagalbą, išsaugojant euro stabilumą. Žinoma, minimalaus €uro keitimo kurso palaikymas nebuvo tik nesavanaudiška kaimynystės pagalba, bet ir savo interesų apsauga, tuo padedant Šveicarijos eksportui ir turizmui. Bet kažkada tam turi ateiti galas. Kam gelbėti eurą, jei ES-Turbo ir ECB daro viską, kad eurą sunaikinti?

Šveicarijos nacionalinis bankas turėjo pagaliau atsisakyti to, ką aš nuo pat pradžių ir metų metais kritikuoju: euro kurso palaikymo bet kokia kaina. O juk tas kainavo apie pusę trilijono Šveicarijos frankų!!! Net Šveicarijai ilgainiui tai ne pagal kišenę. SNB savo sąskaitose turi daugiau eurų, nei pats Vokietijos Bundesbank (centrinis bankas – vert. past.). O juk tai absurdiška. Nuo 2011 metų sausio mėnesio SNB priimtų veiksmų, turto balansas išsipūtė mistiniais mastais. Lyginant su 2008 metais jis padidėjo tris kartus, iki 525,3 milijardų frankų. Taigi, SNB “spausdino pinigus” su santykiu beveik tiek, kiek JAV Federalinė Rezervų Sistema (Fed).

Tai reiškia, kad priėmus sprendimą atsisakyti minimalaus valiutos kurso palaikymo, šiandieną, staigiai kritus kursui, SNB neteko 15 proc nuo 525 milijardų frankų, t.y. Vienu kirčiu prarado 79 milijardus frankų. Oho, kokia netektis !!!

Euras dramatiškai krito iki 0,86 ir išsilygino ties 1,02
Euras dramatiškai krito iki 0,86 ir išsilygino ties 1,02

Tačiau šis sprendimas buvo seniai pradelstas. Atkaklus minimalaus kurso laikymasis, daugiau kaip trejus metus, per tam tikrą laiką išaugo į dar didesnį neišvengiamą nuostolį. Nenoriu vėl būti teisus sakydamas: “aš jums juk sakiau”, bet kiek kartų kritikavau SNB, valiutos kurso pririšimą apibūdindamas, kaip beprotybę. Dabar pats SNB vadovas Thomas Jordan tą įžvelgė pats arba bent jau turėjo įžvelgti.

Jau 2011 rugsėjo 14 rašiau straipsnyje: “Franko pririšimas prie euro yra valstybės išdavystė” ir uždaviau klausimą: „neužilgo SNB turės išbandymą, ar sugebės išlaikyti fiksuotą kursą santykiu 1,20, ir tada jie turės masiškai supirkinėti eurus. Kiek tų eurų turės būti? 100 milijardų, 300, o gal 500?“. Ir tikrai, valiutos kalnas išaugo virš 500 milijardų frankų sumai.

Suprantama, kad visa ši situacija pateikiama kaip nepavojinga ir nedramatiška, – trijų metų dirbtinis euro kurso palaikymas, pateikiamas kaip teigiamas reiškinys ekonomikai. Šiandienos spaudos konferencijoje Jordanas pasakė, jog minimalus euro kurso išlaikymas santykiu su 1,20 apsaugojo Šveicarijos ekonomiką nuo didelės žalos, bet dabar minimalus valiutos kurso palaikymas nebepateisinamas…nebetvarus.“ Galiu tik pridurti – pagaliau pabudote.

Po to, kai SNB paskelbė, kad atsisako minimalaus valiutos kurso, Šveicarijoje bankomatai eurais daugiau „nebesispjaudė“:

užrašas ant bankomato: šiuo metu mokėjimai €urais negalimi
Užrašas ant bankomato: Šiuo metu mokėjimai eurais negalimi!

Po pranešimo valiutų rinkos pradėjo savo darbą visiškai chaotiškai ir sunkiai suderino kurso stabilizavimo galimybes.

Tuo pat metu pakeitus minimalų valiutos kursą, nacionalinis bankas nuo sausio 22 d sumažina palūkanų normą santaupoms einamosiose sąskaitose į minus 0,75 proc. Kokie turi būti ligoti finansų sistemos veiksmai, kad jūsų į banką įnešti pinigai būtų apdedami neigiamų palūkanų normomis? Įneštų į banką pinigų kiekis taps vis mažesnis, kaip tirpstantis sniegas pavasario saulėje. Turiu omenyje, kad mes tiesiog begėdiškai kvailinami, tačiau dauguma žmonių vis dar tiki į šią nesveiką sistemą. Belieka tik skėsčioti rankomis!

Jau sausio 5d. esu uždavęs klausimą straipsnyje:“Ar euras lygiavertis JAV doleriui?“ Aš rašiau:“Kaip atrodo, eurui metai prasideda nelabai gerai, 2015 -ais valiuta ir toliau praras savo vertę.“ . “Išpranašavau”: “Visai prastai bus Šveicarijai ir Šveicarijos frankui. Šveicarijos nacionalinis bankas (SNB) vargu ar išlaikys minimalų CHF kursą 1.20 euro atžvilgiu. Kas bus toliau, jei euras taip nevaldomai praranda savo vertę? ”

Ir tai įvyko nepraėjus nė dešimčiai dienų. Bet tai įvyko nė viena diena ne per anksti, nes kitą savaitę Europos centrinis bankas greičiausiai skelbs vyriausybinių obligacijų masinį pirkimą dideliu mastu, perimant augančias Europos valstybių skolas. Kaip? Spausdinant pinigus be pabaigos, ir taip dar labiau nuvertinant eurą. SNB pagaliau suprato, kad taip toliau eiti negali ir nepagydomai sergantį pacientą išmetė per bortą. Tad mano replika SNB vadovui Thomui Jordan: „Pagaliau, reikėjo anksčiau manęs pasiklausyti!!!“.

Parengė: Remigijus Sinkevičius pagal Alles Schall und Rauch“, Vokietija

Sarmatai