VMVT perspėja: VALDŽIAGYVIAI ir SEIMAGYVIAI nuo pasiutligės kol kas nevakcinuojami, tik laukiniai gyvūnai!

Autorius: Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba Šaltinis: http://alkas.lt/2020/04/29/pra... 2020-04-29 05:09:00, skaitė 209, komentavo 3

VMVT perspėja: VALDŽIAGYVIAI ir SEIMAGYVIAI nuo pasiutligės kol kas nevakcinuojami, tik laukiniai gyvūnai!

Vakcina nuo pasiutligės | vmvt.lt nuotr.

Nuo balandžio 21 d. Lietuvoje Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pradėjo vykdyti laukinių gyvūnų vakcinaciją nuo pasiutligės, todėl aplinką tvarkantys ar gamtoje iškylaujantys gyventojai turėtų išlikti budrūs ir neliesti jaukų su pasiutligės vakcina.

Jaukai bus su vakcina mėtomi iš orlaivių pasienyje su kaimyninėmis šalimis: Lenkija, Baltarusija ir dalyje Latvijos pasienio (ties Rokiškio ir Zarasų rajonais).

Medikai primena, jeigu asmuo turėjo sąlytį su jauku, būtina nedelsiant kreiptis į  gydymo įstaigą. Gydytojas, įvertinęs galimą užsikrėtimo pavojų, spręs dėl asmens skiepijimo nuo pasiutligės. Jeigu jaukai aptinkami prie gyvenamųjų namų, apie tai būtina pranešti teritorinei VMVT.

Dažniausiai nukenčiama nuo šunų

Pernai medicinos pagalbos į medikus kreipėsi daugiau nei 5 tūkst. asmenų, nukentėjusių nuo įvairių laukinių ir naminių gyvūnų. Daugiau nei pusė jų – skiepyti nuo pasiutligės. Praėjusiais metais nuo laukinių, pasiutlige sergančių gyvūnų, nenukentėjo nei vienas asmuo.

Pernai daugiausiai nukentėjusiųjų nuo gyvūnų buvo Vilniaus ir Kauno apskrityse. Lietuvoje dažniausiai žmonės nukenčia nuo šunų. 2019 m. daugiau nei du trečdaliai (72,1 proc.) nukentėjo nuo šunų, kas ketvirtas (24,7 proc.) nuo kačių, mažiausiai nukentėjo nuo žiurkių (0,5 proc.)

Vienintelis būdas po kontakto su gyvūnu išgelbėti asmens gyvybę – neuždelstas skiepijimasis nuo pasiutligės. Per pastaruosius penkiolika metų Lietuvoje paskutinis mirties atvejis nuo pasiutligės registruotas 2007 m., kuomet 42 metų vyrui, keliaujant po Indiją, įkando nežinomas šuo.

Pernai pasiutligės tarp gyvūnų – nenustatyta

2007 m. Lietuvoje buvo patvirtinti 432 pasiutligės virusu užsikrėtę laukiniai ir naminiai gyvūnai, 2016–2017 m. nebuvo nustatytas nei vienas pasiutligės atvejis tarp gyvūnų, 2018 m. patvirtintas 1 pasiutlige užsikrėtęs laukinis gyvūnas Šalčininkų r., o pernai nebuvo nustatyta pasiutligės atvejų nei laukiniams nei naminiams gyvūnams.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tarp žmonių pasiutligė vis dar paplitusi infekcija pasaulyje: ypač Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos žemynuose. Kasmet nuo pasiutligės visame pasaulyje miršta apie 59 tūkst. žmonių. Europos regione žmonių pasiutligės atvejų neberegistruojama. Didžiausi sergamumo rodikliai suaugusiųjų ir vaikų grupėje registruojami Azijos žemyne – ypač Indijoje.

Nuo 2006 m. Lietuvoje VMVT sistemingai vykdo laukinių gyvūnų vakcinaciją nuo pasiutligės, todėl pastaraisiais metais nustatomi tik pavieniai pasiutligę užsikrėtusių laukinių gyvūnų atvejai. Šiemet laukinių gyvūnų vakcinaciją nuo pasiutligės žadama baigti gegužės pabaigoje.

VALDŽIAGYVIAI ir SEIMAGYVIAI vis dar nevakcinuoti

Ilgametė vakcinavimo nuo pasiutligės patirtis rodo, kad tokiomis paprastomis primonėmis galima ne tik sukontroliuoti pasiutligės plitimo židinius, bet ir apsaugoti daugybės žmonių sveikatą ir net gyvybę. Todėl ypatingai keista ir neramu, kodėl iki šiol nevakcinuojami pagrindiniai pasiutligės židiniai Lietuvos Respublikos teritorijoje - Seimas, Vyriausybės Rūmai, p-Rezidentūra, ministerijos, Kariuomenės štabas, VSD ir kitos pasiutusių VALDŽIAGYVIŲ susitelkimo vietos.

Nesileisdami į sąmokslo teorijas, galime tik konstatuoti, kad pasiutųsių VALDŽIAGYVIŲ užgrobtą valstybę yra paprasčiau ir lengviau kontroliuoti priešiškoms Lietuvai išorinėms jėgoms. Tad greito sprendimo dėl priverstinės SEIMAGYVIŲ ir VALDŽIAGYVIŲ vakcinavimo tikėtis negalime ir kol kas vienintelis patarimas Lietuvos gyventojams - saugotis patiems, nesiartinti prie išvardintų pasiutligės židinių, nebendrauti su galimais užkrato nešiotojais, nešerti jų iš rankų.

Būkime SVEIKI ir SAUGŪS!