MARAZMO KRONIKOS: Prokuratūra paskelbė svarbiausius 2019 m. Sausio 13-osios bylos įvykius

Autorius: Alkas.lt Šaltinis: http://alkas.lt/2020/01/13/pro... 2020-01-13 10:55:00, skaitė 385, komentavo 11

MARAZMO KRONIKOS: Prokuratūra paskelbė svarbiausius 2019 m. Sausio 13-osios bylos įvykius

Prokuratūra | 21vilnius.lt nuotr.

Sausio 13-ąją Lietuvos Respublikos Generalinė Prokuratūra paskelbė svarbiausius 2019 m. Sausio 13-osios bylos įvykius:

 • 2019 m. kovo 27 d. Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį Sausio 13-osios byloje: visi 67 kaltinamieji pripažinti kaltais ir nuteisti dėl jiems inkriminuotų nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų. 

 • Pagrindinis Sausio 13-osios įvykių organizatorius - vyriausiasis TSRS kariuomenės vadas ir aukščiausias pareigas TSRS komunistų partijoje - Centro Komiteto Generalinis Sekretorius - užėmęs Michailas Gorbačiovas ne tik nebuvo patrauktas atsakomybėn, bet byloje net nebuvo apklaustas, taip paverčiam visą bylą vienu dideliu juridiniu liapsusu ir farsu.

 • Taip pat nebuvo baudžiamojon atsakomybėn patrauktas LTSR Auščiausios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis, kuris kvietė ir organizavo beginklius civilius piliečius stoti prieš TSRS kariuomenės ir specialiųjų pajėgų karius, jiems aktyviai priešintis, tuo pastatydamas į pavojų civilių gyventojų gyvybę ir sveikatą, išprovokuodamas neišvengiamas  aukas ir smurtą prieš Lietuvos piliečius.

 • Visi nuteistieji yra Rusijos Federacijos, Ukrainos ir Baltarusijos Respublikos piliečiai, 1991 m. ėję vadovaujančias pareigas Tarybinių Socialistinių Respublikų Sąjungos komunistų partijoje, Gynybos, Vidaus reikalų ministerijose, Valstybės saugumo komitete (KGB), jų sukarintuose padaliniuose. Dauguma kaltinamųjų nuteisti už akių, nes Rusija ir Baltarusija atsisakė juos išduoti. Prieš teismą stojo tik du buvę Tarybų sąjungos karininkai Rusijos piliečiai – nuo 2014 m. pavasario Lietuvoje suimtas Jurijus Melis ir Vilniuje gyvenantis Genadijus Ivanovas. J. Meliui skirta 7 metų, o G. Ivanovui – 4 metų laisvės atėmimo bausmės.

 • Buvusiam TSRS gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui teismas už akių skyrė 10 metų laisvės atėmimo bausmę, buvusiam tuo metu Vilniuje dislokuotos divizijos vadui Vladimirui Uskopčikui – 14 metų laisvės atėmimo bausmę, Valstybės Saugumo Komiteto karininkui Michailui Golovatovui – 12 metų nelaisvės, 14 metų laisvės atėmimas skirtas ir tankų pulko vadui Nikolajui Astachovui.

 • Likusiems kaltinamiems asmenims skirtos bausmės nuo 4 iki 12 metų laisvės atėmimo, jas atliekant pataisos namuose. 

 • Vilniaus apygardos teismas nuosprendžiu atmetė dviejų nukentėjusiųjų civilinius ieškinius dėl neturtinės žalos atlyginimo, o Generalinės prokuratūros ieškinį dėl daugiau kaip 11 mln. eurų žalos Lietuvos valstybei paliko nenagrinėtu. 

 • Generalinės prokuratūros prokurorai, įvertinę Vilniaus apygardos teismo nuosprendyje išdėstytus motyvus, su jais nesutiko. Prokurorai mano, kad teismas paskyrė aiškiai per švelnias bausmes, netinkamai pritaikė Baudžiamojo kodekso 54 straipsnio 3 dalies nuostatas ir netinkamai išsprendė civilinį ieškinį, todėl 2019 m. balandžio 16 d. Generalinė prokuratūra nuosprendį apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui.

 • Baudžiamąją bylą sudaro 801 tomas dokumentų, iš kurių 16 – sudaro kaltinamasis aktas. Šioje byloje nukentėjusiais pripažinti 880 asmenų.

 • Rusijos Federacija yra pradėjusi neteisėtą baudžiamąjį persekiojimą prieš Lietuvos teisėjus, prokurorus ir tyrėjus, dalyvavusius tiriant Sausio 13-osios bylą. 2019 m. lapkričio 28 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria Rusijos Federacija paraginta nutraukti baudžiamąjį persekiojimą Lietuvos teisėjų, prokurorų bei tyrėjų, dalyvavusių tiriant 1991 m. sausio mėn. įvykius, atžvilgiu. 

 • 2020 m. sausio 8 d. minėta byla perduota nagrinėti Lietuvos apeliaciniam teismui.