Lenkijos laivynas "skęsta"; Lietuvos karinio jūrų laivyno manevrai arti nulio

Autorius: Aleksandras Chrolenko Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2019-12-02 06:18:00, skaitė 319, komentavo 2

Lenkijos laivynas

Ilgalaikė Baltijos šalių narystė NATO neigiamai veikia šių šalių karinių jūrų pajėgų būklę. Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos laivynai nėra geriausios formos. Jūrų pajėgų atgaivinimo bent jau iki sovietinio lygio idėjų ir priemonių nėra

"Lenkijos karinis jūrų laivynas skęsta", skelbia straipsnio, paskelbto viename iš pagrindinių Lenkijos dienraščių — "Rzeczpospolita" — pavadinimas. Ir ne šiaip sau: Lenkija neseniai paminėjo 101-ąsias karinio jūrų laivyno sukūrimo ir 20-ąsias narystės NATO metines. Lenkijos karinio jūrų laivyno vyrai profesinę šventę (lapkričio 26-ąją) sutiko daugiausia prie krantinių ar prie kranto; jiems neprieinami didžiuliai Pasaulio vandenyno plotai.

Vidutinis šalies karinio jūrų laivyno laivų ir laivų amžius yra 35 metai, o 90 procentų kovos vienetų viršijo įprastą eksploatavimo laiką. Tiesą sakant, yra iliuzija, kad egzistuoja karinis laivynas, o ne jo kovos veiksmingumas. Dabartiniuose karo žinybos planuose karinio jūrų laivyno ateitis nesvarstoma.

Įdomu tai, kad Lenkijos karinis jūrų laivynas užėmė 28-ą vietą "Global Firepower" pasaulio reitinge (tarp Alžyro ir Tailando), tačiau statistiniai duomenys rodo, kad Lenkijoje yra viena korvetė, dvi fregatos, keturi patruliniai laivai ir dvi dešimtys minų tralerių. Iš trijų povandeninių laivų vienas yra remontuojamas, du — netinkami eksploatuoti.

Kaimyninėse Baltijos šalyse padėtis dar blogesnė. Pasauliniame jūrų pajėgų reitinge (primenu, "Global Firepower“"yra Vakarų analitikų produktas) Lietuva, Latvija ir Estija yra atitinkamai 90-oje, 85-oje ir 102-oje vietose iš 113 galimų. Šios valstybės neturi kovinių laivų (povandeninių laivų klasės visiškai nėra), o antikvarinių vandens transporto priemonių kariniai jūreiviai pirmiausia vykdo pasienio ir policijos funkcijas.

20-mečio rezultatai

Tarptautinis gynybos tyrimų centras Taline oficialiai pažymėjo karinio jūrų laivyno degradaciją, Baltijos šalių nesugebėjimą apsaugoti savo pakrantės. Ataskaitoje aiškiai teigiama, kad NATO jūrų pajėgos negalės laiku padėti Baltijos šalims, nes jos yra orientuotos į pakrantės tarp Amerikos ir Europos apsaugą. Atkreipkite dėmesį, kad ataskaitos autoriai yra kompetentingi specialistai, turintys didelę patirtį karinėje tarnyboje: Vokietijos pensininkas viceadmirolas Heinrichas Lange'as, JAV karinio jūrų laivyno veteranas Billas Combsas, buvę Didžiosios Britanijos ir Lietuvos gynybos ministerijų darbuotojai Tony Lawrence'as ir Tomas Jermalavičius.

Artimoje ateityje minų karas Baltijos šalyse nenusimato, tačiau visų trijų Baltijos respublikų karinių jūrų pajėgų koviniams vienetams daugiausiai atstovauja minosvaidžiai. Taigi, Lietuvos karinis jūrų laivynas Vokietijoje nusipirko du senus minų tralerius, iš viso jų yra trys (plius keturi patrulių vienetai). Latvijos karinis jūrų laivynas iš Nyderlandų įsigijo keturis antikvarinius minų tralerius (dabar jų yra tik penki) ir vis dar turi keliolika patrulinių valčių. Estija turi tris minų tralerius, pastatytus JK devintojo dešimtmečio pabaigoje ir ten eksploatuojamus iki 2000-ųjų pradžiojs (iš tikrųjų tai yra visas šalies karinio jūrų laivyno sąrašas).

Šie "seneliai" gali tik pasvajoti apie jūrų mūšį, naudojant aukštųjų technologijų (raketų) ginklus ir elektroninę karo įrangą. Ir, žinoma, Rusija niekada neminuos Baltijos jūros, kuri aktyviai naudojama taikiems ekonominiams tikslams (primename pagrindinius vamzdynus). Kokia tokios paradoksalios NATO ekspansijos į rytus, dvidešimties metų buvimo Baltijos regione ir nuolatinių karinių manevrų esmė netoli Rusijos Federacijos sienų, esmė?

Rusijos Baltijos laivyno stiprinimas yra natūrali reakcija ir akivaizdus Šiaurės Atlanto aljanso regioninės veiklos rezultatas, JAV investicijos į galimos agresijos sritį (prisimename neseniai paskelbtą Rusijos užgrobimo Rusijos Federacijos Kaliningrado srities NATO planą). Tik 2019 metais Baltijos regione (įskaitant Lenkiją) įvyko aštuonios iš 17 pagrindinių NATO pratybų, kuriose dalyvavo tūkstančiai karių. Atsižvelgiant į šią provokuojančią aplinkybę, Baltijos šalių jūrų pajėgos taip ir nesusiformavo.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.